“Cong yatırım karşıtı, zenginlik karşıtı yaratıcıdır ve teknoloji şehrini tanker şehrine dönüştürmüştür”: Dünya'da Başbakan Modi | Dünya

HİNDİSTAN ittifakının amacı onu görevden almak iken, ülkeyi yeşil enerji ve elektronik de dahil olmak üzere bir dizi alanda ileriye taşımak istediğini iddia eden Başbakan Modi, Cumartesi günü Kongre'ye sert bir saldırı başlattı ve onu “Yatırım karşıtı.” Girişimciliğe karşı, özel sektöre karşı, vergi mükelleflerine karşı, servet yaratıcılarına karşı.”

Başbakan Narendra Modi Cumartesi günü Dünya'daki Lok Sabha seçimleri için halka açık bir toplantıda konuştu. (PTI)

Buradaki bir seçim mitinginde başbakan, Karnataka'daki Kongre hükümetine saldırarak partinin “teknoloji şehrini tanker şehrine” dönüştürdüğünü ve bütçenin tarımdan kentsel altyapıya kesildiğini söyledi.

HT, kriketin her zaman, her yerde yakalanması için tek adres olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Kongrenin desteklediği düşünce ve ideolojilerin “tehlikeli” olması nedeniyle insanların “Kongreye karşı çok dikkatli” olması gerektiğini söyledi.

OKU | Lok Sabha Seçimi 2024: Başbakan Modi Dünya ve Chikkaballapur'daki mitinglerde konuştu

“Modi, Hindistan'ı küresel ekonominin merkezi haline getirmek için ülkeyi bir yeşil enerji merkezi, bir ilaç merkezi, bir elektronik merkezi, bir elektrikli araç merkezi, bir yarı iletken merkezi ve küresel bir inovasyon merkezi haline getireceğini söylüyor. Ama Kongre ve INDI İttifakındaki insanlar.” “Modi'yi görevden alacaklarını söylüyorum” dedi.

“5G'den sonra artık 6G'yi başlatacağımız Modi'nin garantisidir. Modi'yi kaldıracaklarını söylüyorlar. Yapay zekayı getireceğimiz Modi'nin garantisi ama onlar Modi'yi kaldıracaklarını söylüyorlar. Chandrayaan'dan sonra bunu yapacağımız Modi'nin garantisidir.” Şimdi Hindistan'ı Gaganyaan'la gururlandırın, diyorlar ki, Modi'yi koltuğundan edecekler. Kongre gençlik karşıtıdır çünkü yatırım karşıtıdır, girişimciliğe karşıdır, özel sektöre karşıdır, vergi mükelleflerine karşıdır ve… Zenginlik yaratıcısı…

“Karnataka'da Kongre hükümetinin desteklediği düşünce ve ideoloji çok tehlikelidir. Kızlarımız saldırıya uğruyor, pazarlarda bombalar patlıyor, dini şarkılar dinledikleri için insanlara saldırılıyor. Bu tür olaylar sık sık yaşanmaz. Sizlerden ricam, “Kardeşlerimin Kongreyi yakından takip etmelerini rica ediyorum” diye konuştu.

OKU | 'Kongreye karşı çok dikkatli olun': Başbakan Modi Karnataka'daki seçmenleri uyardı

Başbakan, halkın desteğinin 2014 ve 2019'da güçlü hükümetlerin oluşmasına yol açtığını ve bugün Hindistan'ın “takipçi değil lider” olduğunu söyledi.

“2014 ve 2019'da bize rekor sayıda oy verdiniz ve ülkeyi güçlendiren güçlü bir hükümet kurdunuz. Hindistan dünyanın en kırılgan beş ekonomisinden biri olarak görülüyordu… Hint bankaları krizdeydi. Binlerce milyar dolarlık dolandırıcılık yabancı yatırımcıları korkutmuştu. Bu günleri yaşadık, bu günleri de yaşıyoruz” dedi.

“Dünya Hindistan'la bağlarını güçlendirmek istiyor. Yatırımcılar ülkede rekor yatırım yapmak istiyor. Hindistan rekor ihracat yapıyor, imalat sektöründe de yeni rekorlar kırıyor… Bugün Hindistan takipçi değil öncü oldu.” Bu değişim 10 yılda mı oldu? … Bu değişikliğin nedeni sizin oyunuzdur” diye ekledi.

Başbakan ayrıca hükümetin hem savunma hem de ihracatta kendine güveni teşvik etme çabalarından da bahsetti.

Hükümetin Hindustan Aeronautics Limited'i “ihmal ettiği” yönündeki daha önceki iddiaları nedeniyle Kongre'ye saldırdı.

“Dün Hindistan'ın Brahmos füzesinin ilk sevkiyatı Filipinler'e gönderildi. Bu, yerelde çok sayıda istihdam olanağı yarattı. Bütün bunlar Kongre yönetimi sırasında hayal edilebilir miydi? …Kongre Modi'yi kötü konuştu ve… “HAL'ın ülke çapında rekor satışları, rekor karı ve rekor sayıda siparişleri var” dedi.

“Asya'nın en büyük helikopter fabrikası Karnataka'da kuruldu. Boeing'in Amerika'dan sonra ikinci büyük fabrikası Karnataka'da kuruldu. Bu da ancak Hindistan'daki fabrikaların sayısı artarsa ve bu fabrikalarda çalışan insan sayısı da artarsa olur” diye konuştu.

Başbakan Modi, BJP ve Janata Dal-Secular'ın vatandaşların hayallerini gerçekleştirmek için bir araya geldiğini söyledi.

“Hayallerinizin benim kararlılığım olduğunu garanti ederim. Hayatımı sana ve ülkeme adadım. 2047 yılına kadar 7/24 yanınızda olacağıma söz veriyorum” diyerek Hindistan'ı 2047 yılına kadar gelişmiş bir ülke haline getirme hedefine değindi.

OKU | Cong işçileri, Başbakan Modi'nin ziyareti öncesinde yardım fonlarının serbest bırakılmaması nedeniyle Merkez'i protesto ediyor

“Kongre teknoloji şehrini tanker şehrine dönüştürdü. Bütçe tarımdan kentsel altyapıya kesiliyor. Kongre Dünya'nun sorunlarına değil, yalnızca yolsuzluğa odaklanıyor. Sadece merkezi hükümet projeleri hızla ilerliyor ”dedi ve Metro ağının da genişletildiğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Modi, ülkenin son on yılda kaydettiği ekonomik ilerlemeden ve hükümetin halka yardım etme çabalarından bahsetti.

“2014'ten önce yalnızca yıllık geliriniz üzerinden gelir vergisi ödemek zorundaydınız ₹2 lakh. Ancak artık geliriniz üzerinden gelir vergisi ödemekten muafsınız. ₹7 lakh. 2014 öncesinde çeşitli dolaylı vergiler alışveriş ve yemek faturalarınızı artırıyordu. GST'nin yürürlüğe girmesinden sonra dolaylı vergiler azaltıldı. Bu size binlerce milyon avroluk para tasarrufu sağladı” dedi.

Başbakan Modi, “Kongre ve INDI ittifakı sorununun Modi, Modi'nin ailesi olduğunu ve biz Modi'yi haksız yere suçluyoruz” dedi.

“Ancak Modi'nin odak noktası, Hindistan halkı için iyi olanaklar ve refahın yanı sıra Hindistan'ın küresel imajını sağlamak için 21. yüzyılda Hindistan'ı geliştirmektir” dedi.