Viop Nedir vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri

PaPaĞaN

New member
Viop Nedir
İnternet üzerinden Viop hakkında ve vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile ilgili sorularınıza yanıt aradığınızda birçok terimle karşı karşıya kalırsınız. Viop hususunda herkesin anlayacağı bir dilden açıklama şimdiye kadar getirilmemiştir. Biz de size Viop hakkında en basit ve anlayacağınız dille açıklık getirmek istedik.
VİOP bir borsa terimidir. Açılım olarak Vadeli İşlemler Opsiyon Piyasası kısaltmasıdır. İstanbul’ da resmi olarak hizmet veren bir kurumdur. Viop, bilindiği üzere borsada hisse senedi alım satımından bağımsız olarak çalışan bir sistemdir. Vadeli Opsiyonlar ile alım satım yapmak mantığına dayanır.
Peki, Vadeli Opsiyon nedir? diye soracak olursanız. Vadeli Opsiyon, bir hizmetin ve bir değerin gelecekteki değeri üzerinden alış veriş yapmaktır. Bu alış veriş Vadeli Opsiyon sözleşmesi ile olur. Şimdi konuyu daha iyi kavramanız için bir örnek verelim. Mesela siz şu an 3.40 TL üzerinden 1 Amerikan dolarının işlem gördüğü piyasada, örneğin 3.80 TL üzerinden ileriki bir tarihte doların değerleneceği üzerine bir opsiyon açabilirsiniz. Bu sözleşme ile alıcı eğer belirlediğiniz vadede dolar 3.80 TL üzerinde çıkarsa kâr sağlar. Sizin kârınız doların düşüşü yönünde Ters Opsiyon ile olacaktır. Şimdi Ters Opsiyon nedir diye soracaksınız. Ters Opsiyon, değer ve endeksin düşüşü yönünde beklentilerle satış yâda alış yapmaktır.
Alıcı ve satıcıların piyasa üzerindeki dalgalanmaları kendi lehlerine çevirebilecekleri en avantajlı sistem VİOP sistemidir. Belirtilen vade geldiğinde teminatınızı karşıya ödemekle yükümlüsünüz. Peki, sıradan bir vatandaş olarak ben VİOP oynayabilir miyim ya da VİOP alım satım yapabilir miyim? diye sorarsanız cevabımız evet olacaktır. Birçok bankalar ve aracı kurumlar bu işlem için resmi olarak size yardımcı olmaktadırlar. Yapacağınız tek şey bu aracı kurumlar ile bir VİOP hesabı açmak ve hesabınıza para aktarmaktır.
Vadeli İşlemler Opsiyon Piyasası ile alış veriş yapmak için yüksek meblağlarda paranız olması gerekmiyor. Cüzi miktarlarla ve akıllıca yapacağınız yatırımlarla çok kısa sürede iyi kazanç sağlayabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi borsa ve piyasalarla kesinlikle inatlaşmamanızı ve hırs yapmamanızı öneririz. VİOP Piyasaları ile ilgilenenlerin ekonomik gelişmeleri ve trendleri iyi sezmesi ve iyi analiz yapması gerekir. Başlangıç itibariyle düşük miktarlarla alım satım yapmanız en mantıklı seçenek olacaktır. Zamanla tecrübenizi arttırdığınızda daha yüklü miktarlarla işlemler yapabilirsiniz.
Bizler bayilikvermek.com Sitesi olarak sizlere Forex piyasası, altın gümüş ve doların seyri, VİOP işlemleri ve daha birçok konuda yararlı bilgiler ve tüyolar vermeye devam ediyoruz. Paylaşımlarımız kaçırmamanız ve borsa ve piyasada her zaman kârlı çıkmanız dileğimizle iyi günler dileriz.